Fizjoterapeuta ma prawo odmówić lekarzowi wykonania świadczenia – jest odpowiedź MZ
Z uwagi na liczne zapytania zgłaszane do Izby, Prezes KRF zwrócił się do Ministerstwa Zdrowia z prośbą o wyjaśnienie stosowania przepisów koszykowych w kontekście uprawnień zawodowych wynikających z ustawy z dnia 25 września 2015 r. o zawodzie fizjoterapeuty.
Dr Tomasz Dybek, prezes KRF, zapytał się w liście do Ministerstwa Zdrowia o ty, czy fizjoterapeuci, którzy ukończyli studia w roku 2022, mają prawo do samodzielnego przeprowadzania wizyt fizjoterapeutycznych? W zakresie samodzielności zawodowej Ministerstwo potwierdziło, że „uprawniony do wizyt fizjoterapeutycznych jest fizjoterapeuta, który ukończył w 2022 roku studia i uzyskał tytuł magistra zgodnie z art. 4 ust. 4 pkt 1 ustawy”.
Prezes KRF zapytał także, czy fizjoterapeuta wykonujący czynności zawodowe w warunkach ośrodka/oddziału dziennego albo w warunkach stacjonarnych może odmówić wykonania zlecenia lekarskiego, ustalić z lekarzem zmianę jednego zabiegu na inny albo samodzielnie ustalić zabieg, jeżeli uzna, że zlecone przez lekarza zabiegi nie są adekwatne do stanu zdrowia pacjenta albo wręcz mogą je pogorszyć. Ministerstwo potwierdziło, że fizjoterapeuta ma prawo – w przypadku uzasadnionych wątpliwości odnoszących się do zleconych przez lekarza zabiegów fizjoterapeutycznych – domagać się ich zmiany, a w sytuacji ostatecznej – w przypadku niemożności porozumienia z lekarzem zlecającym – nawet odmówić wykonania określonego świadczenia wpisując ten fakt do dokumentacji medycznej.
MZ odpowiedziało także na pytanie, czy fizjoterapeuta ma prawo skreślić pacjenta z rehabilitacji domowej w przypadku, gdy jego stan zdrowia wskazuje na możliwość korzystania z rehabilitacji w warunkach ambulatoryjnych.
Jak pisze resort zdrowia, w przypadku wątpliwości co do korzystania przez pacjentów z rehabilitacji domowej fizjoterapeuta może ten fakt zgłosić lekarzowi, który jest właściwy do dokonania zmiany w tym zakresie (ustalenia, że stan zdrowia pacjenta pozwala na skorzystanie przez niego z fizjoterapii prowadzonej w warunkach ambulatoryjnych).
Pełna treść listu dostępna tutaj.
Źródło: Puls Medycyny