Targi SALMED zakończone
To były intensywne trzy dni dla branży medycznej. Wystawcy targów SALMED przekonywali menedżerów ochrony zdrowia do inwestycji w nowoczesny sprzęt i rozwiązania usprawniające zarządzanie. Był to także czas poszerzania horyzontów i zdobywania wiedzy na temat innowacji w medycynie oraz możliwości ich implementacji. Patronat nad wydarzeniem objął magazyn Rehabilitacja w Praktyce.
– Pandemia spowodowała, że kalendarz najważniejszych spotkań dla sektora ochrony zdrowia uległ zmianie. Podczas tegorocznej edycji swoją ofertę zaprezentowało ponad 130 wystawców. To producenci i dystrybutorzy aparatury oraz instrumentów medycznych, wyposażenia szpitali, klinik, gabinetów medycznych. Nie zabrakło także sprzętu rehabilitacyjnego i wyposażenia laboratoriów– mówi Paulina Pietrzak, dyrektor Międzynarodowych Targów Sprzętu i Wyposażenia Medycznego SALMED.
Wystawcy z receptą na sukces
W tym roku nowością była Strefa startupów. Tam można było zobaczyć m.in. domowy stetoskop wykorzystujący sztuczną inteligencję i będący w stanie wykryć nieprawidłowe dźwięki w układzie oddechowym. Pojawił się także m.in. program do samodzielnego radzenia sobie z bezsennością, dzięki któremu pacjent w domu uczestniczy w sesjach terapeutycznych. Wystawcy prezentowali swoje rozwiązania na Scenie Trendów w Medycynie, która przez trzy dni stała się centrum innowacji w ochronie zdrowia.
Na targach SALMED można było wyraźnie zaobserwować rozwój technologii pocovidowej. Takim przykładem była prezentowana szklana kabina do ćwiczeń oddechowych. Tlenoterapia hiperbaryczna to zabieg medyczny, w którym pacjent jest całkowicie zamknięty w komorze ciśnieniowej, oddychającej czystym tlenem pod ciśnieniem większym niż jedna atmosfera.
Zamówienia publiczne na wyroby medyczne w czasach kryzysu
Aby procedury medyczne były wykonywane w zgodzie z najnowszą wiedzą przy wsparciu odpowiedniego sprzętu i wyposażenia konieczna jest wśród menedżerów ochrony zdrowia świadomość regulacji prawnych. O tym, jak w ostatnich latach zmieniało się prawo zamówień publicznych oraz o tym, czego szpitale i firmy mogą spodziewać się w tym roku rozmawiano na targach SALMED podczas debaty poświęconej zamówieniom publicznym w kontekście wyrobów medycznych.
Podczas dyskusji eksperci byli zgodni, że w zamówieniach publicznych ważne jest także prognozowanie dotyczące serwisowania sprzętu. Zwracano uwagę na potrzebę dialogu technicznego, który pozwoli przewidywać późniejsze koszty eksploatacji.
Biała Księga AI w zdrowiu ogłoszona na targach SALMED
Algorytmy sztucznej inteligencji są już teraz wykorzystywane w polskich szpitalach i podmiotach leczniczych. Rozwiązania z tej dziedziny znalazły się nie tylko na stoiskach wystawców, ale wpisały się w program wydarzeń targów SALMED. Jego ważnym punktem był panel dyskusyjny pt.: Biała Księga AI w zdrowiu – jak stosować AI w praktyce klinicznej? Zaproszeni eksperci debatowali jak dobrze przeprowadzić implementację sztucznej inteligencji do praktyki klinicznej.
O tym, jak ważna w dzisiejszej medycynie jest wirtualna rzeczywistość można także przeczytać w najnowszym wydaniu Rehabilitacji w Praktyce w artykule „Innowacyjne systemy wykorzystywane w rehabilitacji neurologicznej. Rola wirtualnej rzeczywistości oraz pomiarów w czasie rzeczywistym”.
Robotyka medyczna
Dużym zainteresowaniem na targach cieszyły się pokazy robota chirurgicznego Versius opatentowanego przez firmę CMR. Sprzęt służący wykonywaniu zabiegów minimalnie inwazyjnych jest już z powodzeniem stosowany w niektórych placówkach medycznych. Wykorzystują go już między innymi placówki w Chorzowie i Łodzi.
W tym roku targi SALMED organizowane prze Grupę MTP na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich trwały trzy dni od 23 do 25 marca. Następna edycja zaplanowana jest na wiosnę 2024 roku. SALMED to najważniejsze w Polsce kompleksowe targi sprzętu medycznego gromadzące liderów rynku. Projektowi patronują kluczowe media i organizacje branżowe m.in.: Polska Federacja Szpitali, Ogólnopolskie Stowarzyszenie Szpitali Prywatnych, Porozumienie Pracodawców Ochrony Zdrowia, Europejskie Stowarzyszenie Czyste Leczenie, Izba POLMED, Wielkopolska Izba Lekarska, Polska Agencja Inwestycji i Handlu oraz dwa klastry: Lubelska Medycyna i Klaster Medyczny.
Zobacz zdjęcia z wydarzenia w galerii poniżej.