V Spotkanie Naukowe PTTMH
V Spotkanie Naukowe PTTMH pt. „Różne drogi prowadzą do Rzymu. Bogactwo koncepcji, myśli i postaw prowadzących do zdrowia człowieka” odbyło się w Centrum Terapii Manualnej w Sierosławiu 19 marca 2022 r.. Czasopismo „Rehabilitacja w praktyce” objęło wydarzenie patronatem medialnym.
W trakcie wydarzenia uczestnicy wysłuchali interesujących prelekcji poprowadzonych przez znakomitych specjalistów. Dobór prelegentów oraz tematyki wykładów nie był przypadkowy. Całość była kontynuacją misji śp. dr. Andrzeja Rakowskiego, który propagował holistyczne postrzeganie człowieka, a także zapraszał do integracji środowisk medycznych. Z tego powodu obok prelekcji dotyczącej chirurgii kręgosłupa pojawiła się ta o holistycznym podejściu w terapii chorób skóry, czy o histaminie jako mediatorze o wielu twarzach.
Holistyczne podejście do człowieka – jakich prelekcji wysłuchali uczestnicy?
Pierwszy wykład wygłosił prof. dr hab. med. Andrzej Radek. Opowiedział o meandrach chirurgii kręgosłupa w kontekście przeszłości, teraźniejszości oraz przyszłości z perspektywy neurochirurga.
Kolejną prelekcję poprowadziła dr n. med. Mirosława Gałęcka, która w bardzo interesujący sposób przedstawiła histaminę jako mediatora o wielu twarzach.
Trzeci wykład tego dnia poświęcony był holistycznemu podejściu w terapii chorób skóry. Wygłosiła go dr n. med. Agnieszka Zawirska, która w swoim wystąpieniu omówiła m.in.: trądzik różowaty, atopowe zapalenie skóry, jak również wpływ spożywania nienasyconych kwasów Omega 3 na skórę.
Ostatnie wystąpienie przed przerwą obiadową poprowadził dr n. med. Grzegorz Jastalski, który w szczegółowy sposób omówił najczęstsze schorzenia kręgosłupa. Zaprezentował także związane z nimi problemy w doborze dalszej terapii.
Wzbogaceniem wykładów była dyskusja, podczas której uczestnicy mieli szansę zadać pytania prelegentom. Była to również szansa na wymianę poglądów oraz doświadczeń.
Autorami pierwszej prelekcji po przerwie pt. „Wszystkie drogi prowadzą do…” byli dr n. med. Andrzej Sadowski oraz mgr Elżbieta Sadowska. Podczas wykładu zaprezentowali oni tajniki terapii manualnej według praskiej szkoły prof. Karela Lewita. Jak również posłużyli się schematem rozwoju myśli ludzkiej, który pozostawił w postaci uszeregowanych pytań-kluczy potomnym prof. Andrzej Seyfried. Ponadto dr n. med. Andrzej Sadowski omówił rozwiązania, które wprowadził do świata medycyny dr Andrzej Rakowski.
Następnie swój wykład pt. „Koncepcja Pięciu Układów Regulacyjnych FRSc. Bazowe cechy diagnostyki w FRSc. Klasyfikacja podejścia do terapii wg FRSc” wygłosił lek. med. Radosław Składowski – ortopeda-traumatolog. Podczas prelekcji omówił m.in. kluczową rolę wywiadu, czyli badania podmiotowego, jak również cele badania przedmiotowego. W ostatniej części wykładu autor przedstawił terapię FRSC.
Terapia Manualna Rakowskiego – co pozostawił swoim uczniom dr Rakowski?
Kolejną prelekcję pt. „Terapia manualna Rakowskiego czyli, co Andrzej Rakowski pozostawił swoim uczniom” przygotowały dr n. med. Janina Słobodzian-Rakowska oraz dr n. o zdr. Magdalena Tomczak. W trakcie wystąpienia dr n. med. Janina Słobodzian-Rakowska scharakteryzowała podstawowe założenia Terapii Manualnej Rakowskiego. Fragment wystąpienia do obejrzenia poniżej.
Natomiast dr n. o zdr. Bogumiła Dampc i mgr Danuta Sokołowska wygłosiły prelekcję pt. „Terapia Manualna Rakowskiego. Narząd ruchu w stresie”. W trakcie wystąpienia autorki omówiły w jaki sposób organizm człowiek reaguje na stres, a także jak odpowiada na jego chronicznie podwyższony poziom. Fragment wystąpienia do obejrzenia poniżej.
V Spotkanie Naukowe PTTMH zakończyło się sesją wspomnieniowa poświęconą śp. dr. Andrzejowi Rakowskiemu, której moderatorami byli prof. dr hab. n. med. i n. o kult. fiz. Zbigniew Śliwiński oraz mgr Anna Garwolińska.
Zobacz zdjęcia z wydarzenia w galerii poniżej.