Nowe zasady dotyczące wyjazdu do sanatorium NFZ
Nowe zasady dotyczące wyjazdu do sanatorium NFZ już weszły w życie. NFZ przypomina m.in o kosztach pobytu w uzdrowisku, jak otrzymać skierowanie i ile trwa leczenie.
Leczenie uzdrowiskowe stanowi kontynuację leczenia szpitalnego lub ambulatoryjnego. Jest ono dostępne dla osób, które chcą odzyskać sprawność po chorobie lub wypadku, oraz wymagają konkretnych zabiegów.
Jak przypomina jednak NFZ – na leczenie uzdrowiskowe mogą być kierowani jedynie pacjenci wystarczająco sprawni, by odbyć podróż do uzdrowiska, samodzielni, zdolni do samoobsługi i korzystania z zabiegów leczniczych.
NFZ mówi także o tym, jak otrzymać takowe skierowanie do sanatorium. Skierowanie wystawić może lekarz ubezpieczenia zdrowotnego, dodatkowo bierze on pod uwagę stan zdrowia pacjenta, a także ewentualny wpływ leczenia uzdrowiskowego.
Następnie skierowanie otrzymuje lekarz specjalista w dziedzinie balneoklimatologii i medycyny fizykalnej lub rehabilitacji medycznej. Może on rozpatrzeć skierowanie pozytywnie lub negatywnie, o czym pacjent zostaje pisemnie poinformowany.
Nowe zasady dotyczą także większych opłat, jakie ponosi pacjent. Opłaty dotyczą zakwaterowania oraz wyżywienia, które ściśle określił Minister Zdrowia.
MZ prezyzyjnie określiło także częstotliwość oraz długość trwania leczenia, gdzie w przypadku osób dorosłych jest to nie częściej niż raz na 18 miesięcy.
Według aktualnych informacji wiadomo, że Ministerstwo Zdrowia szykuje także zmiany dotyczące miejsca leczenia. Już niedługo to pacjent, a nie lekarz NFZ będzie decydował o tym, gdzie pojedzie na leczenie uzdrowiskowe.
Źródło: rynekzdrowia.pl