Podejście diagnostyczno-terapeutyczne do pacjentki z nietrzymaniem moczu
Dialog motywujący
Sposób prowadzenia rozmowy oraz zadawania pytań jest niezmiernie ważny, szczególnie w przypadku pacjentek z problemami uroginekologicznymi. Podczas rozmowy:
- pokaż pacjentce, że rozumiesz jej perspektywę,
- wspieraj jej poczucie sprawczości – zadbaj o to, by uwierzyła, że może zmienić swoje nawyki i osiągnąć sukces,
- zadawaj pytania otwarte: „Jak nietrzymanie moczu wpływa na Pani życie?”, „Jakie ma Pani oczekiwania w związku z terapią?”, „Co sprawiło, że podjęła Pani decyzję, by przyjść na wizytę?”,
- staraj się, by wywiad był rozmową, dzięki której pacjentka poczuje się swobodnie.
Diagnostyka
Kwestionariusze
Zwalidowane kwestionariusze są pomocne zarówno w diagnostyce dotyczącej nietrzymania moczu, jak również są świetnym narzędziem do śledzenia postępów terapii. Oto kilka przydanych kwestionariuszy, które warto wykorzystać w swojej praktyce gabinetowej:
- Kwestionariusz DASS 21, Depression, Anxiety, Stress Scale – przedstawia skalę Depresji, Lęku oraz Stresu.
- Kwestionariusz International Consultation on Incontinence Questionnaire Short Form (ICIQ-UI SF).
- Pelvic Floor Impact Questionnaire – Short Form 7 (PFIQ-7) – Ocena wpływu dysfunkcji uroginekologicznych na jakość życia.
- 3 Incontinence Questions (3IQ) – Test trzech pytań – ocena występowania i nasilenia nietrzymania moczu.
- Kwestionariusz oceny Nietrzymania Moczu u kobiet (QUID).
- Skala The 3-item OAB Awareness Tool (OAB-V3) – narzędzie to ocenia stopień zaburzeń mikcji (częstomocz dzienny i parcia naglące) oraz skalę nietrzymania moczu.
Dzienniczek mikcji
Rekomendowany przez European Association of Urology dzienniczek mikcji to jedno z narzędzi, które pozwala nam bliżej przyjrzeć się problemowi pacjentki, jest pomocny w ocenie postępów terapii, a także może być elementem edukacji zdrowotnej dla pacjentki.
Na podstawie dzienniczka mikcji można ocenić: ilość przyjętych płynów w ciągu doby, rodzaj przyjętych płynów, ilość wydalanego moczu, epizody nietrzymania moczu oraz sytuacje, w których one wystąpiły, liczbę mikcji w ciągu doby, liczbę parć naglących, można określić, czy wystąpiła nykturia (mikcje w trakcie snu). Dzienniczek mikcji powinien być prowadzony przez pacjentkę przez 3 następujące po sobie dni – rekomenduje się, by obejmowany one 2 dni, kiedy jest w pracy, i jeden dzień wolny. Należy pamiętać, że dzienniczek mikcji nie jest miarodajnym narzędziem oceny dla kobiet w ciąży oraz połogu.