Powrót do aktywności fizycznej osób niepełnosprawnych na przykładzie Amp Futbolu
Rozwój Amp Futbolu w Polsce
Pierwsze zgrupowanie osób chcących wziąć udział i spróbować gry w amp futbol odbyło się w październiku 2011 roku w Warszawie. Na pierwszy trening przyjechało trzynastu zawodników z całej Polski. Organizatorem i pomysłodawcą całego przedsięwzięcia było Stowarzyszenie Piłki Nożnej Osób Niepełnosprawnych „Amp Futbol”. Kolejne zgrupowania odbywały się raz w miesiącu. Zwiększająca się liczba zawodników i zdobycie sponsorów skłoniły Zarząd Stowarzyszenia „Amp Futbol” do powołania reprezentacji Polski
w amp futbolu w marcu 2012 roku. Na przełomie marca i kwietnia 2012 roku Kadra Narodowa wzięła udział w pierwszym międzynarodowym turnieju odbywającym się w Manchesterze w Anglii. Turniej zakończył się wielkim sukcesem i niespodzianką, gdyż reprezentacja Polski zajęła drugie miejsce ulegając jedynie faworytowi turnieju – Anglii.
We wrześniu 2012 roku Stowarzyszenie podjęło się organizacji pierwszego międzynarodowego turnieju amp futbolu w Polsce. Na boiskach w Warszawie rywalizowało pięć drużyn: Polska, Anglia, Ukraina, Irlandia oraz Polska Kadra B. Zwyciężyli Anglicy, a reprezentacja Polski zajęła trzecie miejsce [7].
Kluby grające w Amp Futbol Ekstrakasie w sezonie 2021:
- Wisła Kraków (wcześniej Husaria Kraków)
- TS Podbeskidzie Kuloodporni Bielsko-Biała
- Legia Warszawa Amp Futbol
- Warta Poznań Amp Futbol
- Nowe Technologie Różyca
- Stal Rzeszów
MATERIAŁY I METODY BADAWCZE
Badanie przeprowadzono za pomocą kwestionariusza składającego się z 26 pytań związanych z wybranym problemem badawczym. Test składa się z pytań z zestawem odpowiedzi do wyboru.
W badaniach wzięło udział 29 mężczyzn, którzy grają w drużynie Amp Futbolu w I lidze, 3 razy w tygodniu. Wiek badanych od 23-38 lat.