Powrót do aktywności fizycznej osób niepełnosprawnych na przykładzie Amp Futbolu
Z badań przeprowadzonych przez Kalinowskiego i współautorów wynika, że motywy podejmowanych aktywności sportowych przez osoby grające w Amp Futbol są różnorodne. Zdecydowanie można tutaj zauważyć dwie wyróżniające się odpowiedzi, które udzielali zawodnicy reprezentacji Polski jest to radość z uprawiania sportu (5 ankietowanych na 20) i utrzymanie dobrej kondycji fizycznej (5 ankietowanych na 20) [8]. Odpowiedzi te niewiele różnią się od wyników z powyższych badań. 8 ankietowanych (27,6%) odpowiedziało, że gra w Amp Futbol daje im szczęście, uśmiech, radość. 7 ankietowanych (24,1%) odpowiedziało, że spełnienie, satysfakcję i pasję. Druga taka sama grupa jak poprzednia odpowiedziała, że chęć do życia, chęć rywalizacji, nadzieje i pewność siebie.
Yanci objął swoimi badaniami 220 osób po amputacji jednostronnej, z czego połowa uprawiała piłkę nożną o kulach. W efekcie badań wykazał pozytywny wpływ sportu na jakość życia osób po amputacjach. Stwierdził również, iż wykorzystanie sportu do rehabilitacji jest konieczne, aby umożliwić osobom niepełnosprawnym większą niezależność [9]. Z niniejszych badań wynika, że osoby, które zaczęły po amputacji grać w Amp Futbol odebrały to pozytywnie (89,7%), zwiększyły swoją pewność siebie przez co też niezależność ich wzrosła.
Według badań przeprowadzonych przez Kasińską i współ., najczęstszym urazem doznawanym podczas meczu bądź treningu były otarcia 68,5 %. Na drugim miejscu znalazły się stłuczenia (10,8%) [10]. W powyższych wynikach badań najczęstszym urazem było zerwanie więzadła krzyżowo przedniego 20,7% (6 ankietowanych). 27,6% (8 ankietowanych) nie doznało, żadnej kontuzji.
Wykonywanie rozgrzewek zwiększa temperaturę mięśni i przepływ krwi, co przyczynia się do poprawy wydajności wysiłkowej oraz zmniejszenia ryzyka kontuzji mięśni i ścięgien [11]. Z powyższych badań wynika, że ponad 60% respondentów wykonuje rozgrzewkę przed treningiem lub meczem. Większość zawodników po meczu rozciąga się lub roluje. Niestety w badaniach nie wykazano wpływu rozgrzewki na doznanie kontuzji. Choć z wielu badań wynika, że człowiek sprawniej i skuteczniej działa oraz szybciej się uczy przy optymalnym pobudzeniu układu nerwowego i całego ustroju, natomiast przy zbyt niskim i zbyt wysokim pobudzeniu efektywność działania wyraźnie obniża się [13]. Według autorów badań zaleca się przeprowadzanie rozgrzewki, gdyż redukuje ona ryzyko powstawania urazów.
Uprawianie sportu przez osoby niepełnosprawne niesie ze sobą wiele korzyści. Łuszczyńska wskazuje, że ma ono kluczowe znaczenie dla osób z niepełnosprawnością funkcjonalną i niejako determinuje jakość ich życia. Doprowadziło to do powstania idei adaptowanej aktywności fizycznej (AAF), w której poszczególne dyscypliny sportowe są modyfikowane do indywidualnych potrzeb osób niepełnosprawnych. Pozwala to takim osobom bez przeszkód uczestniczyć w rekreacji fizycznej w sporcie zawodowym, nie tylko integrując je ze środowiskiem sportowym i populacją osób niepełnosprawnych, ale także zapewniając im ogromną przyjemność i motywację, co widać na przykładzie piłkarzy po amputacji.
WNIOSKI
- Najczęstszymi medycznymi przyczynami dołączenia do grona zawodników drużyny Amp Futbol była lewostronna amputacja podudzia.
- Zawodnicy Amp Futbol przed treningiem lub meczem wykonywali rozgrzewkę natomiast po treningu lub meczu regenerowali swój organizm poprzez wykonywania rolowania.
- Zawodnicy podczas treningów oraz rozgrzewek najczęściej doznają kontuzji zerwania bądź naderwania więzadła krzyżowo- przedniego.
- Możliwość trenowania w klubie sportowym dla osób niepełnosprawnościami przynosi wiele pozytywnych odczuć na jego zawodników. Przede wszystkim umożliwiło im to zaakceptowanie swojej niepełnosprawności oraz nabrania większej pewności i wiary w siebie.