Bezpłatna rehabilitacja dla rolników, ale czy dla wszystkich?
Zgodnie z ustawą, bezpłatna rehabilitacja dla rolników jest obowiązkiem, który KRUS musi spełnić. Każdego roku z takiej możliwości korzysta około 14 tyś rolników.
Głównym celem rehabilitacji jest podnoszenie poziomu zdrowia, czy kondycji rolników, a także zapobieganie inwalidztwu lub ograniczanie go w miarę możliwości. Z tego powodu, rehabilitacja nie należy się każdemu. Osoba, która chce skorzystać z bezpłatnych rehabilitacji, powinna spełniać określone wymogi. Przede wszystkim, jej stan zdrowia musi zagrażać całkowitą niezdolnością do pracy w gospodarstwie rolnym, bądź czasową niezdolnością do wykonywania obowiązków.
Bezpłatna rehabilitacja dla rolników lecznicza jest dostępna dla kwalifikujących się rolników co 12 miesięcy. Natomiast osobom, które posiadają ustalone prawo do zasiłku chorobowego, ze względu na czasową niezdolność do pracy, trwającej ponad 180 dni i osobom posiadającym okresową rentę rolniczą, przysługuje rehabilitacja po upływie 6 miesięcy, od dnia zakończenia poprzedniej rehabilitacji.
Skorzystanie z rehabilitacji jest w pełni bezpłatne i dobrowolne. Nie ogranicza prawa pobierania świadczeń pieniężnych z ubezpieczenia społecznego rolników, oprócz prawa do zasiłku chorobowego, w trakcie trwania rehabilitacji leczniczej.
Oprócz tego, rolnikowi należy się także zwrot środków za przejazd do placówki rehabilitacyjnej.
Korzystanie ze świadczenia KRUS nie odbiera rolnikowi także prawa do leczenia finansowanego przez NFZ.
Źródło: AgroNews.com.pl krus.gov.pl