Eksperci: fizjoterapia jest bardzo istotna w leczeniu stwardnienia rozsianego
Właśnie dlatego jednym z kluczowych działań w pracy z osobami chorymi na stwardnienie rozsiane (SM) jest optymalnie dobrana opieka fizjoterapeutyczna.
Skierowanie do pracowni fizjoterapii można otrzymać zarówno u lekarza rodzinnego (POZ), jak u lekarza neurologa prowadzącego program lekowy SM. Zapisać się można tylko na jedną formę fizjoterapii finansowaną z NFZ (stacjonarną lub domową). Niestety, na kolejne zabiegi można rejestrować się dopiero po zakończeniu poprzedniego cyklu zabiegów, co może powodować dłuższą przerwę między kolejnymi cyklami.
Dobrze, jeśli trafi się do ośrodka, który specjalizuje się w terapii osób z SM. Takim jest na przykład Centrum Rehabilitacji SM w Bornem Sulinowie. Ma podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia i od 16 lat realizuje specjalistyczny program rehabilitacji dla osób z SM z całej Polski. Program ten obejmuje bardzo rozbudowaną fizjoterapię:
- indywidualne ćwiczenia z fizjoterapeutą,
- ćwiczenia w basenie,
- kriokomorę,
- terapię ręki oraz zabiegi fizykalne,
- konsultacje z psychologiem,
- terapię logopedyczną,
- warsztaty i konsultacje z dietetykiem
- konsultacje z lekarzami rehabilitacji medycznej, neurologiem i internistą.
– Uczestnicy 4-tygodniowych turnusów rehabilitacyjnych biorą udział również w dodatkowych formach terapii takich jak: trening psychomotoryczny, muzykoterapia, zajęcia grupowe z logopedą, socjoterapia i terapia dźwiękami mis tybetańskich. Należy podkreślać jeszcze raz, że kompleksowa rehabilitacja w stwardnieniu rozsianym jest bardzo istotna na każdym etapie tej choroby, również u osób nowo zdiagnozowanych – przypomina dr Rautszko.
Źrodło: Serwis Zdrowie