Ministerstwo Zdrowia zleci AOTMiT wyliczenie lipcowych podwyżek
13 lutego odbyło się posiedzenie Trójstronnego Zespołu ds. Ochrony Zdrowia, w trakcie którego poruszono temat podwyżek (od 1 lipca), najbliższych planów legislacyjnych Ministerstwa Zdrowia oraz nakładów wymaganych na zdrowie. Wśród planów legislacyjnych mówi się o kwestii no-fault.
GUS w ubiegłym tygodniu wydał komunikat w sprawie przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w 2023 r., które wyniosło 7155,48 zł. To kwota bazowa do wyliczenia minimalnych pensji w ochronie zdrowia zgodnie z ustawą o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych.
Już w czwartek, 15 lutego, do AOTMiT powinno wpłynąć zlecenie Ministerstwa Zdrowia w sprawie wyliczenia kosztów lipcowych podwyżek w ochronie zdrowia
Prace nad no-fault
Jedynym przedstawionym z priorytetowych planów legislacyjnych jest „no-fault”. Wiodącym w tej sprawie resortem będzie Ministerstwo Sprawiedliwości. To jednak – w przeciwieństwie do resortu poprzedniego ministra, Zbigniewa Ziobry – popiera rozwiązania proponowane przez lekarzy.
Już rok temu Podkomisja Nadzwyczajna Sejmu RP uwzględniła poprawkę o no-fault.
31 stycznia prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Łukasz Jankowski spotkał się z ministrem sprawiedliwości Adamem Bodnarem m.in. w tej sprawie. W przypadku ustawy o jakości, która wprowadziła od 1 stycznia nowe zasady akredytacji dla szpitali, trwają prace nad odpowiednimi rozporządzeniami, ale nie ma jeszcze konkretnego terminu ich przyjęcia. Przypomnijmy, że w związku z ich brakiem Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia wstrzymało przyjmowanie wniosków.