Zaburzenia funkcji seksualnych i wspomaganie płodności kobiet – możliwości fizjoterapeutyczne
Zalecenia ułatwiające współżycie
Dobrze jest rozpocząć pracę z ciałem globalnie (ćwiczenia rozciągające i relaksujące dno miednicy). Zadbać o dodatkowe nawilżenie pochwy i odpowiednią atmosferę. Odpowiednią metodą wspomagającą może okazać się prysznic z naprzemiennym strumieniem wody w celu delikatnego przekrwienia tkanek – wykonać automasaż krocza przed penetracją, uwzględniając tkanki powierzchowne, środek ścięgnisty i głębsze struktury krocza (według instruktażu terapeuty, jeśli pacjent ma wątpliwości). Środek ścięgnisty stymulować poprzez ucisk w synchronizacji z oddechem lub delikatne ruchy okrężne i drgania o małej amplitudzie. Masaż warto wykonać również na mięśniach, które „otwierają i zamykają pochwę”, opuszkowo-gąbczastym, poprzecznym powierzchownym w tym celu najlepiej użyć lubrykantu lub naturalnych olejków, np. z migdałów (2, 3, 6). Wydłużać grę wstępną i gotowość do penetracji (zrelaksowane dno miednicy). Wybierać pozycję na łyżeczkę, w której penetracja nie jest głęboka, oraz na jeźdźca (pacjentka kontroluje głębokość penetracji). One pomogą zniwelować dyskomfort (3).
Ćwiczenie nr 1
Pozycja wyjściowa − leżenie na plecach z wyprostowanymi kończynami dolnymi. Dłonie położone na dolnych żebrach, aby poczuć ruch. Na wdechu rozluźnij się i poczuj, jak powietrze wypełnia okolice przepony, klatkę piersiową, brzuch w wymiarze 360 stopni. Nie napinaj mięśni brzucha. Na wydechu wypuść swobodnie powietrze. Można użyć wizualizacji, np. w formie przypływu i odpływu fali.
fot. archiwum autora fot. archiwum autora fot. archiwum autora
Ćwiczenie nr 2
Punkt wskaźnikowy – palec na spojeniu łonowym i kości krzyżowej. Wykonaj przodo- i tyłopochylenie miednicy na wdechem i wydechem (wizualizacja: nalewanie i wylewanie wody z miski).
fot. archiwum autora fot. archiwum autora
Ćwiczenie nr 3
Siad na piłce. Następnie wykonuj powolne przodo- i tyłopochylenie miednicy, potem ruchy na boki i krążenia.
Ćwiczenie nr 4
Pozycja wyjściowa – leżenie na plecach, stopy złączone. Można dodać delikatny ruch bioder na boki. Obserwuj swoje ciało i skup się na oddechu.
Ćwiczenie nr 5
Krążenia bioder w podporze na kolanach i pełnych dłoniach.
Ćwiczenie nr 6
Okrężne ruchy miednicą w leżeniu na plecach.
Ćwiczenie nr 7
Głęboki przysiad na pełnych stopach.
Ćwiczenie nr 8
Motylek.
Ćwiczenie nr 9
Otwieranie bioder w siadzie.
Ćwiczenie nr 10
Wykrok. Otwieranie biodra kończyny wykrocznej.
Ćwiczenie nr 11
Leżenie na plecach, przyciąganie kończyn na klatkę piersiową. Oddech swobodny.
Ćwiczenie nr 12
Ukłon japoński.