Fizjoterapeuci w Radzie ds. Zdrowia Publicznego?
Przedstawiono nowy skład Rady ds. Zdrowia Publicznego, która wspomaga prace Ministerstwa Zdrowia.
Rada ds. Zdrowia Publicznego pomaga ministrowi zdrowia w prowadzeniu polityki zgodnie z aktualnym stanem wiedzy. Dzieli się ona na zespoły robocze, które analizują poszczególne problemy i proponują konkretne rozwiązania.
Do tej pory fizjoterapeuci nie mieli swoich przedstawicieli w Radzie, jednak teraz ma się to zmienić. KIF podkreśla, że zgodnie z definicją WHO zdrowie publiczne to “sztuka i nauka zapobiegania chorobom, przedłużania życia, promowania zdrowia i sprawności fizycznej w celu wczesnego rozpoznawania, zapobiegania i leczenia oraz rozwijania takich mechanizmów społecznych, które zapewnią każdemu standard życia umożliwiający zachowanie i umacnianie zdrowia.” Tak więc rehabilitanci mają realny wpływ na zdrowie publiczne.
Oprócz fizjoterapeutów, w Radzie zasiadają przedstawiciele:
-
Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej oraz wszystkich ministerstw,
-
konsultanci krajowi w dziedzinach: zdrowia publicznego, epidemiologii, chorób zakaźnych, kardiologii, onkologii klinicznej, diabetologii, psychiatrii, medycyny pracy, zdrowia środowiskowego oraz pielęgniarstwa,
-
przedstawiciele Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego,
-
Narodowego Funduszu Zdrowia,
-
Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny,
-
Głównego Inspektora Sanitarnego,
-
Głównego Inspektora Sanitarnego Wojska Polskiego
-
oraz samorządów medycznych: Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych, Naczelnej Rady Lekarskiej, Naczelnej Rady Aptekarskiej, Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych.
źródło: kif.info.pl