Koślawość kolan u dzieci – przyczyny, diagnozowanie i postępowanie lecznicze
Zabiegi operacyjne wykorzystywane są głównie w przypadkach bardzo dużych zniekształceń lub gdy leczenie zachowawcze nie przynosi poprawy (2).
Odpowiednie postępowanie lecznicze stanowi prewencję zmian zwyrodnieniowych stawu kolanowego, a także ma znaczenie kosmetyczne (18).
Przedstawione powyżej zalecane postępowanie fizjoterapeutyczne opiera się głównie na polskiej literaturze książkowej. Wskazuje to na brak poparcia skuteczności podejmowanych w ten sposób działań w badaniach naukowych lub opisach konkretnych przypadków klinicznych.
Współczesne publikacje międzynarodowe pomijają aspekt fizjoterapeutyczny w przypadku koślawości kolan, a bardziej skupiają się na leczeniu operacyjnym stosowanym w bardziej zaawansowanych przypadkach.
Podsumowanie
Koślawość stawów kolanowych jest tematem wielu opracowań, ale nadal nie ustalono:
- częstotliwości występowania wady (mimo opinii, że jest ich coraz więcej),
- ujednoliconego normatywnego zakresu kąta udowo-piszczelowego i odległości międzykostkowej,
- przedziału wiekowego pojawiania się i ustępowania fizjologicznej koślawości,
- zweryfikowanego naukowo sposobu postępowania – kiedy przystąpić do leczenia, a kiedy jedynie pozostać przy obserwacji dziecka,
- zweryfikowanego naukowo postępowania fizjoterapeutycznego i oceny skuteczności zalecanych ćwiczeń oraz zabiegów.
W związku z powyższym istnieje potrzeba dalszych badań w celu ujednolicenia wiedzy, procedur diagnostycznych i terapeutycznych, a także zwiększenia trafności doboru metod i efektywności terapii.