Styl życia a występowanie zespołów bólowych kręgosłupa odcinka lędźwiowo-krzyżowego
Warto również zauważyć, że zdecydowanie częściej występują tak zwane bóle swoiste, nazywane również specyficznymi, które nie są trudne do zdiagnozowania. Zdecydowanie rzadziej pojawiają się bóle o nieznanym pochodzeniu, które w literaturze przedmiotu bywają określane mianem nieswoistych lub niespecyficznych. Zauważyć należy, że Europejska Agencja Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy wskazuje, że problemy z kręgosłupem, z układem mięśniowo-szkieletowym wykazuje aż ¼ wszystkich pracowników. Ból występuje najczęściej w dolnej części pleców. Często pojawia się również ból szyi czy środkowej części pleców (3).
Mówiąc o bólu kręgosłupa i chorobach z tym związanych, należy również przyjąć, że tego rodzaju dolegliwości dotykają w dużej mierze takie osoby, które są bardzo aktywne pod względem zawodowym. Wspomnieć warto również o szczególnym badaniu odnoszącym się do kondycji zawodowej, zdrowotnej oraz rodzinnej odnoszącej się do Polaków pracujących. Z tego badania wynikło bowiem, że najczęściej diagnozowanym zaburzeniem zdrowia są właśnie choroby układu mięśniowo-szkieletowego. Nie ma wątpliwości, że do tego rodzaju chorób zalicza się właśnie choroby kręgosłupa i wszelkiego rodzaju bóle kręgosłupa. Z badań przeprowadzonych przez Centralny Instytut Pracy wynika także, że bóle kręgosłupa w dużej mierze dotyczą pracowników, którzy używają komputera. To właśnie w takiej grupie zawodowej kręgosłup stanowi najczęściej źródło problemów w układzie ruchowym – szczególnie narażone są odcinki lędźwiowo-krzyżowy oraz szyjny (4).
Mówiąc o bólu kręgosłupa, należy podkreślić również fakt, że ból występujący w ramach dolnego odcinka kręgosłupa w praktyce stanowi jedną z najczęściej występujących przyczyn wpływających na ograniczenia w kontekście wykonywania zarówno pracy zawodowej, jak również prostych czynności dnia codziennego (5).
Analizując kwestie związane z bólami kręgosłupa, warto wspomnieć o chorobach zwyrodnieniowych kręgosłupa – w Polsce stanowią one bowiem najliczniejszą grupę, która wymaga hospitalizacji. Ciekawe jest to, że z analizowanych danych wynika, że mechanizm występowania tego rodzaju dolegliwości jest szczególnie nasilony w województwach wschodnich. Ponadto należy również zauważyć, że odsetek wszystkich porad udzielanych w kontekście występowania chorób zwyrodnieniowych kręgosłupa jest wysoki (6).
Ból kręgosłupa stanowi jedną z najczęściej występujących dolegliwości oraz przypadłości. Większość osób doświadcza go przynajmniej raz w życiu. U wielu osób dochodzi do nasilenia choroby. Z literatury przedmiotu wynika także, że koszty związane zarówno z leczeniem, jak i diagnostyką chorób kręgosłupa pochłaniają znaczą część wszystkich finansów przeznaczanych na opiekę medyczną. Warto jednak zauważyć, że w ciągu ostatnich lat nie odnotowano poprawy metod leczenia tych jednostek chorobowych czy zapobiegania im. Choroby kręgosłupa stanowią jedną z najczęstszych przyczyn zwolnień lekarskich, a także jeden z częstych powodów przechodzenia na wcześniejszą emeryturę czy rentę (7).
Bóle kręgosłupa stanowią niejako przykład współczesnej choroby cywilizacyjnej ze względu na to, że dotykają tak wielu osób. Pożądane jest więc kreowanie odpowiednich programów profilaktycznych, a także popularyzowanie aktywności fizycznej, która sprzyja zdrowiu.