Styl życia a występowanie zespołów bólowych kręgosłupa odcinka lędźwiowo-krzyżowego
14. Sytuacje stresogenne w ciągu dnia
Prawie połowa ankietowanych (44%) jest bardzo często narażona na sytuacje stresogenne. Nieco mniej (36%) doświadcza stresu kilka razy w tygodniu. Jedynie 16% doświadcza takich sytuacji rzadko, a tylko 4% nie doświadcza ich zupełnie.
15. Formy spędzania czasu wolnego
Większość ankietowanych (51%) swój wolny czas spędza w sposób bierny – przed telewizorem lub komputerem. Bardzo zbliżona liczba badanych osób (49%) spędza czas aktywnie – spacerując, biegając lub jeżdżąc rowerem.
16. Częstotliwość uprawiania sportu rekreacyjnego
Prawie połowa ankietowanych (43%) uprawia sport 1-2 razy w tygodniu. Nieco mniej osób biorących udział w badaniu (34%) nie uprawia sportu w ogóle. Zaledwie 16% uprawia sport 3-4 razy w tygodniu. Tylko 7% robi to częściej niż 5 razy w tygodniu.
17. Liczba godzin aktywnego spędzania czasu
40% ankietowanych aktywnie spędza 4-7 godzin. 29% badanych osób spędza od 1 do 3 godzin aktywnie. 24% ankietowanych spędza aktywnie ponad 8 godzin. Jedynie 7% badanych osób poświęca mniej niż godzinę na aktywną formę spędzania czasu.
Prawie połowa odpowiedzi w kwestii wyboru działań zapobiegających bólom kręgosłupa dotyczyła ruchu i gimnastyki (48%). W dalszej kolejności ankietowani wskazywali na długi wypoczynek (26%), ograniczenie stresu (19%) czy leki przeciwbólowe (8%). Tylko 4% wskazało inne działania, a 3% wybrało ciepłe okłady.
Dyskusja
Według M. Hagner-Derengowskiej i wsp. podłoże występowania bólu pleców jest ściśle związane ze specyfiką pracy, związaną z takimi czynnościami, jak podnoszenie, długotrwałe przebywanie w wymuszonej pozycji ciała i częste schylanie się. W związku z tym w dzisiejszym społeczeństwie zespoły bólowe kręgosłupa są uważane za chorobę parazawodową, co oznacza, że warunki pracy są jedną z podstawowych zmiennych wpływających na rozwój bólu (16). W niniejszych badaniach stwierdzono, że ponad połowa uczestników badania, czyli 59%, uważa, że wykonywana przez nich praca ma wpływ na ich samopoczucie fizyczne. Prawie połowa ankietowanych (41%) odczuwa ból o rwącym charakterze. Jako ostry zdefiniowało go 22%, a jako kłujący 21% badanych. Jedynie 9% określiło go jako palący. Najmniej ankietowanych (7%) definiuje go jako inny rodzaj bólu. Najwięcej ankietowanych (39%) odpowiedziało, że odczuwa ból podczas poruszania się. Nieco mniej (35%) twierdzi, że ból przeszkadza im podczas pracy.
W badaniach K. Kozłowskiej i wsp. na pytanie, czy rodzaj bólu zmienia się w ciągu dnia, 81,3% respondentów odpowiedziało, że tak, co jest wynikiem istotnym statystycznie (p ≤ 0,05). Pytanie dotyczyło tego, czy stopień bólu zmienia się w ciągu dnia, czy też nie. Okazało się, że 43,8% respondentów stwierdziło, że ból kręgosłupa ma różny charakter i zmienia się w ciągu dnia (17). W odpowiedzi na pytanie ankietowe 26% osób stwierdziło, że ból jest najgorszy z samego rana po wstaniu z łóżka, a tylko 7,3% osób odpowiedziało, że ból najczęściej występuje wieczorem lub po pracy. Tylko 4,2% ankietowanych stwierdziło, że dolegliwości nasilają się w ciągu nocy.