Grupowa praktyka fizjoterapeutyczna w formie spółki jawnej
Rejestracja spółki jawnej
Po sporządzeniu umowy i jej podpisaniu przez wspólników należy złożyć wniosek o wpis spółki do Krajowego Rejestru Sądowego na urzędowym formularzu KRS-W1, który powinien być poprawnie i czytelnie, a także zgodnie z umową spółki, wypełniony. Do wniosku należy także dołączyć formularze załączników: KRS-WB określający dane wspólników, KRS-WM klasyfikujący przedmiot działalności spółki i KRS-WK wskazujący wspólników uprawnionych do reprezentowania spółki. Formularze powyższych wniosków dostępne są na stronie https://bip.ms.gov.pl/pl/rejestry-i-ewidencje/krajowy-rejestr-sadowy/formularze-wnioskow-wykorzystywanych-w-krs/.
Zgłoszenie spółki jawnej do sądu rejestrowego powinno zawierać:
- Firmę, siedzibę i adres spółki.
- Przedmiot działalności spółki.
- Nazwiska i imiona albo firmy (nazwy) wspólników oraz adresy wspólników albo ich adresy do doręczeń.
- Nazwiska i imiona osób, które są uprawnione do reprezentowania spółki, i sposób reprezentacji.
Każdy wspólnik ma prawo i obowiązek zgłoszenia spółki jawnej do rejestru. Od wpisu do KRS spółki jawnej pobierana jest stała opłata w kwocie 500 zł (250 zł w przypadku zawarcia umowy na wzorcu).
Reprezentacja i prowadzenie spraw spółki jawnej
Dla występowania spółki w obrocie gospodarczym bardzo ważne jest określenie, kto jest uprawniony do jej reprezentacji (np. podpisywania umów z pacjentem). Prawo reprezentacji dotyczy czynności dokonywanych przez spółkę z osobami trzecimi (sfery zewnętrznej działalności). Prawo wspólnika do reprezentowania spółki dotyczy wszystkich czynności sądowych i pozasądowych spółki. Regułą jest, że każdy wspólnik ma prawo reprezentować spółkę jawną. Od powyższej zasady są dwa wyjątki związane z:
- Pozbawieniem wspólnika prawa reprezentacji.
- Reprezentacją łączną (np. dwuosobową).
Pozbawienie wspólnika prawa reprezentowania spółki może nastąpić z woli wspólników (wyrażonej pierwotnie w umowie spółki lub w późniejszej uchwale wspólników) lub wyłącznie z ważnych powodów na mocy prawomocnego orzeczenia sądu. Reprezentacja łączna polega na łącznym współdziałaniu co najmniej dwóch osób przy dokonywaniu czynności prawnych (przykładowo 2 wspólników musi podpisać umowę). Umowa spółki jawnej może przewidywać, że wspólnik jest uprawniony do jej reprezentowania tylko łącznie z innym wspólnikiem lub prokurentem (czyli pełnomocnikiem przedsiębiorcy).
Przez prowadzenie spraw spółki należy rozumieć wszelkie czynności faktyczne, a także te czynności prawne, które nie są realizowane w stosunkach zewnętrznych i które nie dotyczą osób trzecich, lecz prowadzenia przedsiębiorstwa (podejmowanie decyzji). Każdy wspólnik ma prawo i obowiązek prowadzenia spraw spółki. Każdy wspólnik może bez uprzedniej uchwały wspólników prowadzić sprawy nieprzekraczające zakresu zwykłych czynności spółki. Jeżeli jednak przed załatwieniem powyższego rodzaju sprawy choćby jeden z pozostałych wspólników sprzeciwi się jej przeprowadzeniu, wymagana jest uprzednia uchwała wspólników. Pojęcie „zwykłych czynności spółki” nie zostało zdefiniowane w przepisach. Wspólnik mający prawo prowadzenia spraw spółki może bez uchwały wspólników wykonać czynność nagłą, której zaniechanie mogłoby wyrządzić spółce poważną szkodę. Prowadzenie spraw spółki może być powierzone jednemu lub kilku wspólnikom bądź na mocy umowy spółki, bądź na podstawie późniejszej uchwały wspólników.