Grupowa praktyka fizjoterapeutyczna w formie spółki jawnej
Ogólne wymogi dla praktyk zawodowych fizjoterapeutów
Zgodnie z dodanym do Ustawy o działalności leczniczej art. 19a fizjoterapeuta wykonujący zawód w ramach działalności leczniczej jako indywidualną praktykę fizjoterapeutyczną jest obowiązany spełniać następujące warunki:
- Posiadać prawo wykonywania zawodu.
- Nie może być:
- tymczasowo zawieszony w prawie wykonywania zawodu albo zawieszony w prawie wykonywania zawodu, albo ograniczony w wykonywaniu określonych czynności zawodowych na podstawie przepisów Ustawy z dnia 25 września 2015 r. o zawodzie fizjoterapeuty (Dz.U. z 2018 r., poz. 505),
- ukarany karą zawieszenia prawa wykonywania zawodu na podstawie przepisów Ustawy z dnia 25 września 2015 r. o zawodzie fizjoterapeuty,
- pozbawiony możliwości wykonywania zawodu prawomocnym orzeczeniem środka karnego w postaci zakazu wykonywania zawodu albo zawieszony w wykonywaniu zawodu zastosowanym jako środek zapobiegawczy.
- Dysponować pomieszczeniem odpowiadającym wymaganiom, w którym będą udzielane świadczenia zdrowotne, wyposażonym w produkty lecznicze, wyroby medyczne, aparaturę i sprzęt medyczny odpowiednie do rodzaju i zakresu udzielanych świadczeń zdrowotnych.
- Uzyskać wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.
- Zawrzeć umowę ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej.
Podstawowym wymogiem niezbędnym do założenia każdej praktyki zawodowej jest posiadanie prawa wykonywania zawodu przez fizjoterapeutę (PWZF). PWZF może uzyskać tylko osoba spełniająca obligatoryjnie wszelkie wymogi określone w Ustawie o zawodzie fizjoterapeuty. Samorząd zawodowy − Krajowa Izba Fizjoterapeutów − podobnie jak sąd w postępowaniu karnym jest uprawniony w określonych ustawowo sytuacjach do ingerencji w prawo wykonywania zawodu fizjoterapeuty (zawieszenie, pozbawienie PWZF). Pomieszczenia praktyki zawodowej fizjoterapeutycznej muszą spełniać określone wymogi prawne. Zgodnie z art. 22 u.d.l. pomieszczenia i urządzenia podmiotu wykonującego działalność leczniczą, w tym praktyki zawodowej, powinny odpowiadać wymaganiom odpowiednim do rodzaju wykonywanej działalności leczniczej oraz do zakresu udzielanych świadczeń zdrowotnych. Szczegółowe warunki dla pomieszczeń praktyki zawodowej, podobnie jak i dla podmiotu leczniczego, określa Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia z dnia 26 czerwca 2012 r. w sprawie szczegółowych wymagań, jakim powinny odpowiadać pomieszczenia i urządzenia podmiotu wykonującego działalność leczniczą (Dz.U. z 2012 r., poz. 739). W praktyce fizjoterapeutycznej należy stosować wyposażenie (służące do udzielania świadczeń zdrowotnych), sprzęt mający status wyrobów medycznych. Problematykę związaną z wyrobami medycznymi reguluje Ustawa z dnia 20 maja 2010 r. o wyrobach medycznych (tekst jedn.: Dz.U. z 2017 r., poz. 211). Wyrobami medycznymi są zarówno rękawiczki, strzykawki, jak i UGUL czy piłka/rowerek do ćwiczeń.
Praktyka fizjoterpetyczna musi posiadać obligatoryjnie ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Ubezpieczenie obowiązkowe odpowiedzialności cywilnej powstaje w wyniku zawarcia umowy między ubezpieczającym (np. praktyką fizjoterapeutyczną) a zakładem ubezpieczeń. Ubezpieczeniem OC objęta jest odpowiedzialność cywilna podmiotu wykonującego działalność leczniczą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej za szkody wyrządzone działaniem lub zaniechaniem ubezpieczonego, które miało miejsce w okresie trwania ochrony ubezpieczeniowej. Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 22 grudnia 2011 r. w sprawie obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej podmiotu wykonującego działalność leczniczą określa szczegółowy zakres obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej (OC) podmiotu wykonującego działalność leczniczą za szkody będące następstwem udzielania świadczeń zdrowotnych albo niezgodnego z prawem zaniechania udzielania świadczeń zdrowotnych oraz minimalną sumę gwarancyjną tego ubezpieczenia.
Praktyka zawodowa fizjoterapeutyczna powinna posiadać także regulamin organizacyjny. Zgodnie z art. 24 u.d.l. w regulaminie organizacyjnym praktyki zawodowej fizjoterapeutycznej należy określić w szczególności:
- Firmę albo nazwę podmiotu.
- Cele i zadania podmiotu.
- Rodzaj działalności leczniczej oraz zakres udzielanych świadczeń zdrowotnych (np. działalność lecznicza ambulatoryjna, świadczenia zdrowotne w zakresie rehabilitacji leczniczej).
- Miejsce udzielania świadczeń zdrowotnych.
- Wysokość opłaty za udostępnienie dokumentacji medycznej (np. 25 groszy za stronę kserokopii).
- Organizację procesu udzielania świadczeń zdrowotnych w przypadku pobierania opłat.
- Wysokość opłat za świadczenia zdrowotne, które mogą być, zgodnie z przepisami, udzielane za częściową albo całkowitą odpłatnością (cennik).
Po spełnieniu opisanych ustawowych warunków fizjoterapeuta, który zamierza wykonywać działalność leczniczą jako praktykę zawodową, składa organowi prowadzącemu rejestr, czyli Krajowej Radzie Fizjoterapeutów, wniosek o wpis do rejestru podmiotów wykonujących działalność leczniczą.