Grupowa praktyka fizjoterapeutyczna w formie spółki jawnej
Odpowiedzialność za zobowiązania oraz rozwiązanie spółki jawnej
Majątek spółki stanowi wszelkie mienie wniesione jako wkład lub nabyte przez spółkę w czasie jej istnienia. Odpowiedzialność za zobowiązania w sp. j. jest to odpowiedzialność osobista wspólnika całym majątkiem i do pełnej wysokości zaciągniętych zobowiązań. Odpowiedzialność taka jest charakterystyczna dla spółek osobowych. W rezultacie każdy fizjoterapeuta-wspólnik sp. j. odpowiada za jej zobowiązania bez ograniczenia całym swoim majątkiem, solidarnie z pozostałymi wspólnikami oraz ze spółką. Solidarna odpowiedzialność oznacza, że wierzyciel spółki może domagać się spełnienia całego świadczenia (np. zapłaty faktury) lub części zarówno od spółki, od każdego z jej wspólników z osobna, jak i od niektórych lub wszystkich wspólników łącznie. Odpowiedzialność wspólnika sp. j. ma także charakter subsydiarny (pomocniczy). Wierzyciel spółki może bowiem prowadzić egzekucję z majątku wspólnika dopiero w przypadku, gdy egzekucja z majątku spółki okaże się bezskuteczna. Oznacza to, że za zobowiązania najpierw odpowiada spółka, a dopiero potem wspólnicy-fizjoterapeuci. Osoba przystępująca do spółki (nowy wspólnik) odpowiada za zobowiązania spółki powstałe przed dniem jej przystąpienia.
Rozwiązanie spółki jawnej powodują:
- Przyczyny przewidziane w umowie spółki.
- Jednomyślna uchwała wszystkich wspólników.
- Ogłoszenie upadłości spółki.
- Śmierć wspólnika lub ogłoszenie jego upadłości.
- Wypowiedzenie umowy spółki przez wspólnika lub wierzyciela wspólnika.
- Prawomocne orzeczenie sądu.
W tych przypadkach należy przeprowadzić likwidację spółki, chyba że wspólnicy uzgodnili inny sposób zakończenia działalności spółki. Jeżeli co najmniej dwóch fizjoterapeutów zamierza razem prowadzić prywatną praktykę zawodową, to mogą oni od 1 kwietnia 2019 r. założyć grupową praktykę fizjoterapeutyczną, wybierając spółką jawną jako jej formę organizacyjno-prawną.
Od 1 kwietnia 2019 r. fizjoterapeuci będą mogli, podobnie jak lekarze i pielęgniarki, zakładać także praktyki zawodowe i prowadzić jeden z dwóch generalnych rodzajów praktyk zawodowych, tj.: praktykę indywidualną lub grupową.
Podstawowym wymogiem niezbędnym do założenia każdej praktyki zawodowej jest posiadanie prawa wykonywania zawodu przez fizjoterapeutę (PWZF). PWZF może uzyskać tylko osoba spełniająca obligatoryjnie wszelkie wymogi określone w Ustawie o zawodzie fizjoterapeuty.