„Praca z dziećmi wymaga znajomości specyficznych metod usprawniania”
Pandemia wprowadziła do naszego życia nieodwracalne zmiany. Praca zdalna czy nauczanie w trybie on-line doprowadziły do nasilenia siedzącego trybu życia, szczególnie u młodych osób, a także ograniczyły codzienną aktywność ruchową. Czy zauważa Pani skutki pandemii w fizjoterapii i rehabilitacji?
Pracowałam z dziećmi, których matki przeszły COVID-19 w czasie ciąży, ale nie prezentowały jakichś szczególnych zaburzeń, które mogły być powiązane z chorobą. Miały rożnego typu łagodne zaburzenia, jakie spotykałam już wcześniej, przed pandemią. Jednak nie raz słyszałam opinie innych fizjoterapeutów, którzy zauważali nasilenie zaburzeń kontroli posturalno-motorycznej u dzieci. Pracuję z kilkorgiem dzieci w wieku szkolnym, które chorowały na COVID-19, ale nie poniosły uszczerbku na zdrowiu. Nie miałam jednak okazji pracować z dziećmi, które ciężko chorowały.
Jakie są Pani najbliższe cele zawodowe lub naukowe?
Wraz z kolegami z AWF Katowice uczestniczę w badaniach prowadzonych we współpracy z Wydziałem Inżynierii Biomedycznej Politechniki Śląskiej, dotyczących opracowywania algorytmów oceny aktywności ruchowej noworodków i niemowląt. Będą one mogły być wykorzystywane do wstępnej oceny motoryczności tych dzieci w taki sposób, aby rodzice mogli otrzymać informację czy aktywność motoryczna ich dziecka jest prawidłowa czy też nie, i w związku z tym skorzystać z pomocy neurologa i/lub fizjoterapeuty.
Planuję także przeprowadzenie badań, które pozwolą na opracowanie kryteriów umożliwiających rozróżnienie fizjologicznych i niefizjologicznych wariantów chodu u dzieci w wieku poniemowlęcym i przedszkolnym. Obecnie nie ma zunifikowanych poglądów w tym zakresie i rodzice otrzymują bardzo odmienne wskazania od specjalistów (lekarzy i fizjoterapeutów). Jedni polecają intensywne ćwiczenia, a inni zaniechanie usprawniania i oczekiwanie, aż objawy ustąpią. Jednak objawy czasem ustępują, a czasem nie, i dlatego warto wiedzieć, które dzieci mają szansę na wyrastanie z pewnych problemów, a które wymagają usprawniania. Mam nadzieję, że uda się ustalić kryteria, które ułatwią podejmowanie decyzji o rodzaju postępowania leczniczego.
Dziękujemy za rozmowę!